WALTER TOOLS A1211TIN-1.1 Jobber Length Drill Bit, 1.10 mm Drill Bit Size, 14 mm Flute Length, 36 mm Overall Length | CU8NZH 442G97
WALTER TOOLS A1211TIN-1.1 5058889 Jobber Length Drill Bit, 1.10 mm Size, 14 mm Flute Length, 36 mm Overall Length
Item: CU8NZHModel: A1211TIN-1.1Cross Ref: 442G97 / 5058889
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.043"
Cutting Edge Length 0.472"
Decimal Equivalent 0.0433
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 1.1 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.33 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 14 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 1.417"
Max. Drilling Depth 14 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 36 mm
Shank Length 22 mm
Sheeter Drill No
Size 1.1 mm