WALTER TOOLS A1211TIN-1.6 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Drill Bit Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length | CU8PBL 442H03
WALTER TOOLS A1211TIN-1.6 5058894 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length
Item: CU8PBLModel: A1211TIN-1.6Cross Ref: 442H03 / 5058894
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.063"
Cutting Edge Length 0.669"
Decimal Equivalent 0.063
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 1.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.481 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 20 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 1.693"
Max. Drilling Depth 20 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 43 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Shank Length 23 mm
Sheeter Drill No
Size 1.6 mm