WALTER TOOLS A1211TIN-1.3 Jobber Length Drill Bit, 1.30 mm Drill Bit Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length | CU8PAE 442G99
WALTER TOOLS A1211TIN-1.3 5058891 Jobber Length Drill Bit, 1.30 mm Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length
Item: CU8PAEModel: A1211TIN-1.3Cross Ref: 442G99 / 5058891
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.051"
Cutting Edge Length 0.551"
Decimal Equivalent 0.0512
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 1.3 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.391 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 16 mm
Max. Drilling Depth 16 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 38 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Shank Length 22 mm
Sheeter Drill No
Size 1.3 mm