WALTER TOOLS A1211TIN-0.7 Jobber Length Drill Bit, 0.70 mm Drill Bit Size, 9 mm Flute Length, 28 mm Overall Length | CU8TWR 442G93
WALTER TOOLS A1211TIN-0.7 5058885 Jobber Length Drill Bit, 0.70 mm Size, 9 mm Flute Length, 28 mm Overall Length
Item: CU8TWRModel: A1211TIN-0.7Cross Ref: 442G93 / 5058885
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.028"
Decimal Equivalent 0.0276
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 0.7 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.21 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 9 mm
Max. Drilling Depth 9 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 28 mm
Shank Length 19 mm
Sheeter Drill No
Size 0.7 mm