WALTER TOOLS A1211TIN-0.6 Jobber Length Drill Bit, 0.60 mm Drill Bit Size, 7 mm Flute Length, 24 mm Overall Length | CU8NXQ 442G92
WALTER TOOLS A1211TIN-0.6 5058884 Jobber Length Drill Bit, 0.60 mm Size, 7 mm Flute Length, 24 mm Overall Length
Item: CU8NXQModel: A1211TIN-0.6Cross Ref: 442G92 / 5058884
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.024"
Cutting Edge Length 6/25"
Decimal Equivalent 0.0236
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 0.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 7 mm
Max. Drilling Depth 7 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 24 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Shank Length 17 mm
Sheeter Drill No
Size 0.6 mm