WALTER TOOLS A1211TIN-0.8 Jobber Length Drill Bit, 0.80 mm Drill Bit Size, 10 mm Flute Length, 30 mm Overall Length | CU8NYG 442G94
WALTER TOOLS A1211TIN-0.8 5058886 Jobber Length Drill Bit, 0.80 mm Size, 10 mm Flute Length, 30 mm Overall Length
Item: CU8NYGModel: A1211TIN-0.8Cross Ref: 442G94 / 5058886
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.031"
Decimal Equivalent 0.0315
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 0.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.24 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 10 mm
Max. Drilling Depth 10 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 30 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Shank Length 20 mm
Sheeter Drill No
Size 0.8 mm