WALTER TOOLS A1211TIN-1.5 Jobber Length Drill Bit, 1.50 mm Drill Bit Size, 18 mm Flute Length, 40 mm Overall Length | CU8PAZ 442H02
WALTER TOOLS A1211TIN-1.5 5058893 Jobber Length Drill Bit, 1.50 mm Size, 18 mm Flute Length, 40 mm Overall Length
Item: CU8PAZModel: A1211TIN-1.5Cross Ref: 442H02 / 5058893
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.059"
Cutting Edge Length 0.591"
Decimal Equivalent 0.0591
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.451 mm
Finish Tin
Flute Length 18 mm
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 18 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 40 mm
Shank Length 22 mm
Shank Type Straight
Sheeter Drill No
Size 1.5 mm