TB WOODS W3814M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 5.44 inch Hub Dia., 65mm Belt Width | AK6XER
TB WOODS W3814M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 5.44 inch Hub Dia., 65mm Belt Width
Item: AK6XERModel: W3814M65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing FL
Construction Plain
Dimension E -0.47"
Dimension L 2.38"
Dimension M 3 1/2"
Face Width 3.03"
Hub Dia. 5 11/25"
Hub Length 2 3/4"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 5830 RPM
Number Of Teeth 38
Outside Dia. 6 14/25"
Pitch Dia. 6.667"