TB WOODS W19214M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 90mm Belt Width
90 mm
192
Get it by Wednesday, Apr 8
€4,668.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 90 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | M |
| Bushing Series | M |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 1.47" |
| Dimension L | 6 3/4" |
| Dimension M | 1.22" |
| Face Width | 4.06" |
| Hub Dia. | 10 1/2" |
| Hub Length | 5.19" |
| Inside Dia. | 32 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 750 RPM |
| Number Of Teeth | 192 |
| Outside Dia. | 33.58" |
| Pitch Dia. | 33.686" |
| Rpm High | 750 RPM |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 125.55 |
| Ship height (cm) | 85.29 |
| Ship length (cm) | 85.29 |
| Ship width (cm) | 8.99 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- MONOPRICE 2270 Cat6 Utp Stranded, 1000 ft., Blue
- EATON E51CLS16PTU Inductive Proximity Switch, 1.0A Max Ac/Ss Output, 5 Pin Mini Pigtail Connector
- SPEARS VALVES 467S-333SR Special Reinforced Clamp Saddle, FPT, Buna, SS Bolt, 3 x 1/2 Size, PVC
- 3M 7100245020 60440367161 / 87446 Depressed Center Wheels, 5 Inch Dia, 5/8-11 Inch Hole, Ceramic Grain, 36 Grit, Type 27
- MARKS USA 195RS/26D-F14 IC Core Classroom Zinc ASA Curved Lip
- BROWNING 3 1/2 EB SP 2274215 Gear Coupling Stop Plate, Size 3.5, Carbon Steel
- PARKER 020AC Carbon Filter Element, Activated Carbon, 0.003 Micron
- APPROVED VENDOR U04100.075.0125 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 1 1/4 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 8, Coarse
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe and Tubing Cutters
- Sanding Hand Pad Rolls
- Foot Switches
- Revolving Storage Bins and Racks
- Shadow Boards
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- KRYTOX GPL 225 Series Anti Corrosion Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- OMRON 24VDC, Relay
- LITTLE GIANT PUMPS Cast Iron Centrifugal Pumps
- REELCRAFT Hose Reels, 30000 Series
- EATON Enclosed Rotary Disconnect Switches
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W19214M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 90mm Belt Width
€4,668.41 /unit





