TB WOODS W19214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 65mm Belt Width | CD6UGF
TB WOODS W19214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 65mm Belt Width
Item: CD6UGFModel: W19214M65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing M
Bushing Series M
Construction Spoked
Dimension E 1.97"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 1 3/4"
Face Width 3.03"
Hub Dia. 10 1/2"
Hub Length 5.19"
Hub Location -1/2"
Inside Dia. 32 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 750 RPM
Number Of Teeth 192
Outside Dia. 33.58"
Pitch Dia. 33.686"