TB WOODS W8014M120 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 120mm Belt Width | AK6XGJ
TB WOODS W8014M120 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 120mm Belt Width
Item: AK6XGJModel: W8014M120
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 120 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Webbed
Dimension E 0.23"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 24/25"
Face Width 5 6/25"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1.02"
Inside Dia. 12.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1800 RPM
Number Of Teeth 80
Outside Dia. 13.93"
Pitch Dia. 14.036"