TB WOODS W7214M20 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 20mm Belt Width | AK6XGB
TB WOODS W7214M20 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 20mm Belt Width
Item: AK6XGBModel: W7214M20
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 20 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Webbed
Dimension E 0.91"
Dimension L 2.63"
Dimension M 1/2"
Face Width 1.22"
Hub Dia. 6 1/2"
Hub Length 1.63"
Inside Dia. 10.69"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2000 RPM
Number Of Teeth 72
Outside Dia. 12 13/25"
Pitch Dia. 12.632"