TB WOODS W7214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 65mm Belt Width | AK6XGD
TB WOODS W7214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 65mm Belt Width
Item: AK6XGDModel: W7214M65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Webbed
Dimension E 0.53"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 3.03"
Hub Dia. 7.38"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.53"
Inside Dia. 10.69"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2000 RPM
Number Of Teeth 72
Outside Dia. 12 13/25"
Pitch Dia. 12.632"