TB WOODS W1448M22 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 22mm Belt Width | AK6XDL
TB WOODS W1448M22 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 22mm Belt Width
Item: AK6XDLModel: W1448M22
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 22 mm
Bushing SK
Construction Spoked
Dimension L 1.88"
Dimension L 1 22/25"
Dimension M 0.19"
Face Width 1.22"
Hub Dia. 4.38"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 1/4"
Inside Dia. 13 1/5"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1740 RPM
Outside Dia. 14.38"
Pitch Dia. 14.437"