TB WOODS W11214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 65mm Belt Width | AK6XGR
TB WOODS W11214M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 65mm Belt Width
Item: AK6XGRModel: W11214M65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Spoked
Dimension E 1 1/4"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.22"
Face Width 3.03"
Hub Dia. 8"
Inside Dia. 18 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1280 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 19.54"
Pitch Dia. 19.65"