TB WOODS P8020M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AK6RTL
TB WOODS P8020M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AK6RTLModel: P8020M115
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bushing M
Bushing Series M
Construction Webbed
Dimension E 1 7/25"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 0.09"
Hub Dia. 10 1/2"
Hub Length 5.19"
Hub Location 0.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1260 RPM
Outside Dia. 19 22/25"
Pitch Dia. 20.051"