TB WOODS P8020M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width | CD6TYK
TB WOODS P8020M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width
Item: CD6TYKModel: P8020M340
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 340 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing P
Bushing Series P
Construction Webbed
Dimension E 1.63"
Dimension L 9.38"
Dimension M 3 1/4"
Face Width 14 1/4"
Hub Dia. 13"
Hub Length 7 1/4"
Hub Location 3 1/2"
Inside Dia. 18"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1260 RPM
Number Of Teeth 80
Outside Dia. 19 22/25"
Pitch Dia. 20.051"