TB WOODS P9020M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 290mm Belt Width | AX4FUR
TB WOODS P9020M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 290mm Belt Width
Item: AX4FURModel: P9020M290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 290 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing N
Bushing Series N
Construction Webbed
Dimension L 8.13"
Dimension M 3.31"
Face Width 12 1/4"
Hub Dia. 11 1/2"
Hub Length 6 1/4"
Hub Location 2 1/2"
Max. Rpm 1120 RPM
Outside Dia. 22.39"
Pitch Dia. 22.558"