TB WOODS P7220M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 340mm Belt Width | CD6TYF
TB WOODS P7220M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 340mm Belt Width
Item: CD6TYFModel: P7220M340
Item Sprocket
Belt Width 340 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing N
Bushing Series N
Construction Webbed
Dimension E 0.81"
Dimension L 8.13"
Dimension M 5.31"
Face Width 14 1/4"
Hub Dia. 11 1/2"
Hub Length 6 1/4"
Hub Location 2 1/2"
Inside Dia. 16"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1400 RPM
Number Of Teeth 72
Outside Dia. 17 22/25"
Pitch Dia. 18.046"