TB WOODS P9020M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AX3VLP
TB WOODS P9020M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AX3VLPModel: P9020M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bushing M
Bushing Series M
Construction Webbed
Dimension E 1 7/25"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 0.09"
Face Width 5.38"
Hub Dia. 10 1/2"
Hub Length 5.19"
Hub Location 0.19"
Inside Dia. 20 14/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1120 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 22.39"
Pitch Dia. 22.558"