TB WOODS P7214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7 inch Hub Dia., 40mm Belt Width | AK6FJW
TB WOODS P7214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
Item: AK6FJWModel: P7214M40
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 40 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Webbed
Dimension E 0.66"
Dimension L 2.63"
Dimension M 4/25"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1/4"
Inside Dia. 10.69"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2000 RPM
Outside Dia. 12 13/25"
Pitch Dia. 12.632"