TB WOODS P11214M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AK6FMH
TB WOODS P11214M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AK6FMHModel: P11214M115
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Spoked
Dimension E 1/4"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 1"
Face Width 5 1/4"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1"
Inside Dia. 18 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1280 RPM
Outside Dia. 19.54"
Pitch Dia. 19.65"