TB WOODS P11214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 40mm Belt Width | AK6FLX
TB WOODS P11214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
Item: AK6FLXModel: P11214M40
Item Sprocket
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Spoked
Dimension E 0.66"
Dimension L 2.63"
Dimension M 4/25"
Face Width 2.13"
Hub Dia. 6 1/2"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1280 RPM
Outside Dia. 19.54"
Pitch Dia. 19.65"