TB WOODS 8MPC80S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 62mm Belt Width, 8.02 inch Pitch Dia. | AM9KCD
TB WOODS 8MPC80S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 62mm Belt Width, 8.02 inch Pitch Dia.
Item: AM9KCDModel: 8MPC80S62
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Type Polychain
Belt Width 62 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Construction Plain
Dimension L 2"
Face Width 2.91"
Inside Dia. 7"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3150 RPM
Number Of Teeth 80
Outside Dia. 7 24/25"
Pitch Dia. 8.02"