TB WOODS 14MPC112S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 10 inch Hub Dia., 68mm Belt Width | CD6PGY
TB WOODS 14MPC112S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 10 inch Hub Dia., 68mm Belt Width
Item: CD6PGYModel: 14MPC112S68
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Type Polychain
Belt Width 68 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 4030
Bushing Type 4030
Construction Spoked
Dimension E 0.0"
Dimension L 3"
Dimension M 0.33"
Face Width 3.33"
Hub Dia. 10"
Hub Length 3"
Hub Projection 0.33"
Hub Projection (in.) 0.33"
Inside Dia. 16 3/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1280 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 19.54"
Pitch Dia. 19.65"