TB WOODS 14MPC67S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 37mm Belt Width | AX4PTQ
TB WOODS 14MPC67S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 37mm Belt Width
Item: AX4PTQModel: 14MPC67S37
Belt Type Polychain
Belt Width 37 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 3525
Bushing Type 3525
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 2 1/2"
Dimension M 11/25"
Face Width 2.06"
Hub Dia. 8 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2150 RPM
Number Of Teeth 67
Outside Dia. 11.65"
Pitch Dia. 11.755"