TB WOODS 8MPC71S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 62mm Belt Width, 7.118 inch Pitch Dia.
3550 RPM
Get it by Friday, May 22
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 62 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.91" |
| Face Width | 2.91" |
| Hub Length | 2" |
| Inside Dia. | 6.19" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3550 RPM |
| Number Of Teeth | 71 |
| Outside Dia. | 7.06" |
| Pitch Dia. | 7.118" |