TB WOODS 14MPC63S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 11.053 inch Pitch Dia. | AX4VUH
TB WOODS 14MPC63S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 11.053 inch Pitch Dia.
Item: AX4VUHModel: 14MPC63S90
Belt Type Polychain
Belt Width 90 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 4030
Bushing Type 4030
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 3"
Dimension M 1 1/5"
Face Width 4 1/5"
Hub Length 3"
Hub Projection 1 1/5"
Hub Projection (in.) 1.20"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2290 RPM
Number Of Teeth 63
Outside Dia. 10.94"
Pitch Dia. 11.053"