TB WOODS 14MPC36S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 68mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia. | CD6PHL
TB WOODS 14MPC36S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 68mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia.
Item: CD6PHLModel: 14MPC36S68
Belt Type Polychain
Belt Width 68 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 2"
Dimension M 1.33"
Face Width 3.33"
Hub Length 2"
Hub Projection 1.33"
Hub Projection (in.) 1.33"
Inside Dia. 4 22/25"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 6160 RPM
Number Of Teeth 36
Outside Dia. 6.21"
Pitch Dia. 6.316"