TB WOODS 14MPC40S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia. | AX4YTZ
TB WOODS 14MPC40S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
Item: AX4YTZModel: 14MPC40S90
Belt Type Polychain
Belt Width 90 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 2"
Dimension M 2 1/5"
Hub Length 2"
Hub Projection 2 1/5"
Hub Projection (in.) 2.20"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3620 RPM
Number Of Teeth 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch Dia. 7.018"