TB WOODS 8MPC67S36 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 36mm Belt Width, 6.717 inch Pitch Dia.
3760 RPM
Get it by Friday, May 22
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 36 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2517 |
| Bushing Type | 2517 |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 1 3/4" |
| Dimension M | 0.11" |
| Hub Length | 1 3/4" |
| Inside Dia. | 5.81" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3760 RPM |
| Number Of Teeth | 67 |
| Outside Dia. | 6.65" |
| Pitch Dia. | 6.717" |