TB WOODS 8MPC112S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 62mm Belt Width
2240 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 62 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.91" |
| Face Width | 2.91" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Hub Length | 2" |
| Inside Dia. | 10" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2240 RPM |
| Number Of Teeth | 112 |
| Outside Dia. | 11.17" |
| Pitch Dia. | 11.229" |