KRUEGER H-2-25-ALLSS Therma Level Gauge Tank Depth 25 2 Npt | AA7TQU 16N416
KRUEGER H-2-25-ALLSS Therma Level Gauge Tank Depth 25 2 Npt
Item: AA7TQUModel: H-2-25-ALLSSCross Ref: 16N416
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Level Gauge
Assembly Aluminum
Assembly Nut Material Aluminum
Bushing Material Stainless Steel
Calibration Unit Material Glass, Plastic
Connection Size 2"
Extension Length 0"
Float Dia. 1 3/8"
Float Material Stainless Steel
Float Rod Material 316 Stainless Steel
For Container Capacity No Exact Capacity
For Container Depth 25"
For Container Type No Specific Style
Gasket Material Duro Nitrile
Graduation Marks Empty, Full, 1/8 Increments
Increment Of Variation Primary 1/4, Secondary 1/8
Pipe Size 2"
Pressure Rating 70 psi
Resolution 1/8 Of A Tank
Rivet Material Stainless Steel
Rod Grade Grade 316
Rod Material Stainless Steel
Tank Depth 25"