GATES 8MGT-480-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 60 Teeth
480 mm
12 mm
This product can only be shipped in multiples of 7Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.23" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.135" |
| Length | 480 mm |
| Material | Polyurethane |
| No. Of Teeth | 60 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 18.9" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 8M |
| Series | 9270 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 0.14" |