GATES 8MGT-800-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth | BG6FLT
GATES 8MGT-800-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth
Item: BG6FLTModel: 8MGT-800-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 800 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 100
Pitch 0.315"
Pitch Length 31 1/2"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"