GATES 8MGT-3200-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 400 Teeth | BG4MZP
GATES 8MGT-3200-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 400 Teeth
Item: BG4MZPModel: 8MGT-3200-21
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 3200 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 400
Pitch 0.315"
Pitch Length 125.98"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 0.827"