GATES 8MGT-2800-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth | BG4ELQ
GATES 8MGT-2800-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth
Item: BG4ELQModel: 8MGT-2800-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2800 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 350
Pitch 0.315"
Pitch Length 110 6/25"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"