GATES 8MGT-1280-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 160 Teeth | BG6MUG
GATES 8MGT-1280-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 160 Teeth
Item: BG6MUGModel: 8MGT-1280-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 1280 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 160
Pitch 0.315"
Pitch Length 50.39"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"