GATES 8MGT-1792-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 224 Teeth | BG3VFM
GATES 8MGT-1792-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 224 Teeth
Item: BG3VFMModel: 8MGT-1792-36
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 1792 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 224
Pitch 0.315"
Pitch Length 70.55"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 1.417"