GATES 8MGT-2240-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 280 Teeth | BG3ZBL
GATES 8MGT-2240-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 280 Teeth
Item: BG3ZBLModel: 8MGT-2240-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2240 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 280
Pitch 0.315"
Pitch Length 88.19"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 0.827"