GATES 8MGT-3280-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 410 Teeth | BG6CDD
GATES 8MGT-3280-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 410 Teeth
Item: BG6CDDModel: 8MGT-3280-21
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 3280 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 410
Pitch 0.315"
Pitch Length 129.13"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 0.827"