GATES 8MGT-1200-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 150 Teeth | BG6TKK
GATES 8MGT-1200-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 150 Teeth
Item: BG6TKKModel: 8MGT-1200-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 4
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 1200 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 150
Pitch 0.315"
Pitch Length 47 6/25"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"