GATES 8MGT-1600-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 200 Teeth | BG6KFW
GATES 8MGT-1600-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 200 Teeth
Item: BG6KFWModel: 8MGT-1600-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 1600 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 200
Pitch 0.315"
Pitch Length 62.99"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"