GATES 8MGT-2400-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 300 Teeth | BG3VLM
GATES 8MGT-2400-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 300 Teeth
Item: BG3VLMModel: 8MGT-2400-36
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2400 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 300
Pitch 0.315"
Pitch Length 94.49"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 1.417"