1200 rpm
75 hp
405JM
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Enclosure Type | Tefc |
| Feet | Yes |
| Flange | C |
| Frame | 405JM |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 405TCZ |
| Hp | 75 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Phase | 3 |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Voltage | 230/460V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 665.1 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- WEG ESWCX-150V18N79-R48B Electronic Panel, 100Hp
- DIXON BSVACV-N250025 Right Angle Sample Valve
- EATON HMX031A1NA Adjustable Frequency Drive, 31A, 10 HP, IntelliDisconnect NEMA Type 1, 208 V, FS5
- ECEF 560220 Drill, 2,20mm Diameter, Cobalt Content 8 Percent, High Speed Steel
- OSG VGM5-1081 Carbide End Mill, 5 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 15/32 Inch Length Of Cut
- HEIDOLPH 036041007 Rotary Evaporator, Manual, G3Bxl, Coated Std Distillation Vertical Condenser
Explore More
- KEYSHAFT
- Audio-Video Splitters Connectors and Adapters
- Interior Automotive Accessories
- Fuse Covers
- Insulation Boards
- Louver Flange Kits
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz