WEG 01036OT3H213JMV-S 13500440 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 213JMV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
3600 rpm
10 hp
213JMV
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,635.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 280% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 89.5% |
| Efficiency @ 50% | 88.5% |
| Efficiency @ 75% | 89.5% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 213JMV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 67.5A |
| Locked Rotor Time (cold) | 39 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 22 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.4651 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| No Load Amps | 4.48A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.8 |
| Power Factor_100% | 0.85 |
| Rated Current | 9.92A |
| Rated Speed | 3535 RPM |
| Rated Torque | 14.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.81% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 62.1 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- EATON A27SGC25AP60 Definite Purpose Starter, 575 V, 25A, 50/60 Hz, 25A Ifl, 3-Phase, Non-Reversing
- PARKER R25G01AK/N
- MARTIN SPROCKET 8711A Wrench, SAE, 12 Point, Tube, 1 7/8 Inch Size, Black Oxide, Steel
- GRAINGER PS-NYL-MS-71 Plastic Sheet, 0.75 Inch Plastic Thick, 12 Inch Width x 48 Inch Length, Black
- TITAN FASTENERS JJF22016
- WINTERS INSTRUMENTS TAS150 5 Inch, Thermometer 30/240 F&C 1/2 Inch, Npt
- GRAINGER 3F.75X4-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.75 Inch Thick, 4 Inch X 36 Inch Size, Cold Finished, Mill
- DDS 284008TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 28 mm ID, 40 mm Od, 8 mm Width, 7 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Dies
- Cross-Over Ladders
- Mobile Workstations
- Pneumatic Casters
- Fixed Gas Detectors
- CONDOR Hard Hat Liners
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- KRYTOX 240AD Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- ALLEGRO SAFETY Confined Space Fans
- PLASTIC SUPPLY Elbow Pvc 45 Degree
- GROVE GEAR GR Series, 842 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- ADAPT-ALL 5000LL Series Fitting Adapters
- ANTI-SEIZE Food-Grade Multipurpose Greases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036OT3H213JMV-S 13500440 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 213JMV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
€1,635.71 /unit



