WEG 01018OT3E215JMV-S 13482796 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 208-230/460V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
1800 rpm
10 hp
215JMV
208-230/460V
Get it by Friday, Apr 10
€1,725.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 350% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Ct Speed Range | 5:1 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 91.7% |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 90.2% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Efficiency Type | IE1 (Standard), IE2 (High Efficiency), IE3 (Premium) |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JMV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 86.8/174A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 1.3 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| Mounting Arrangement | W6 |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Nema Frame | NEMA 284-6TSC |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 5.99/12A |
| Noise Level | 59 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 30 hp |
| Output Kw | 7.5 kW |
| Output Rating | 10 hp |
| Output Rpm | 1900-4000 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01018ot3e215jmv-s.pdf |
| Rated Current | 12.4/24.8A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 29.7 lbs.-ft. |
| Replaces | 01018OP3E215JMV |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Space Heater | None |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 190-220/230/380-415/460V , 230/460/190-220/380-415V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- CONTINENTAL 3/5V950 Banded V-Belt, 3 Ribs, 95 Inch Outside Length, 1 7/8 Inch Top Width, 17/32 Inch Thick
- SUPCO TH32600
- LASCO 439052 Reducer Bushing 3/8 x 1/4 Inch Mnpt x Fnpt
- MORSE CUTTING TOOLS 86917 Spiral Point Tap, ‎1/2-13 Size
- GRAINGER TH-518-SV-PK500 Insert, 5/16 In - 18 Thread Size, 11/32 In Insert Lg., Brass, Plain
- GRAINGER T4PPC06WD Pipe, 3/8 Inch Nominal Pipe Size, 6 Ft Overall Length
- THERMO FISHER SCIENTIFIC 9157BNMD Electrode, Ph, Atc, Ph, 0-14, 0 Deg To 80 Deg C, Epoxy, Bnc/Mini-Din, Flat, 12 mm Dia
- STEARNS BRAKES 108704100103 Brake-Spln Hub and Disccl H
Explore More
- KEYSHAFT
- Polisher Accessories
- Wire Rooms and Components
- Temperature Alarms
- Hydraulic Quick Couplers
- Gas Water Heaters with Tank
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- MASTER APPLIANCE Soldering Tips
- REGAL Spiral Flute Taps, Plug, HSS, Bright
- WHITE-RODGERS Refrigeration Solenoid Valves
- LEGRIS 3805 Series Male Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018OT3E215JMV-S 13482796 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 208-230/460V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
€1,725.18 /unit



