WEG 01536OT3E215JMV-S 13482981 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 208-230/460V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
3600 rpm
15 hp
215JMV
208-230/460V
Get it by Thursday, Apr 9
€2,068.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 280% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Ct Speed Range | 3:1 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 90.2% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 90% |
| Efficiency @ 75% | 90.1% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JMV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 120/239A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.5512 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| Mounting Arrangement | W6 |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Nema Frame | NEMA 213-5JM |
| Nema Mount | C Face No Base |
| No Load Amps | 7.3/14.6A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 3535 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.72 |
| Power Factor 75% | 0.82 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Product Datasheet | weg-01536ot3e215jmv-s.pdf |
| Rated Current | 17.6/35.2A |
| Rated Speed | 3525 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Replaces | 01536OP3E215JMV |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Space Heater | None |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 190-220/230/380-415/460V , 230/460/190-220/380-415V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.95 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- GATES 74820940 Die Cage Halves
- VULCAN HART 00-844516-00027 Wire Rack, 15 x 70 x 3 Inch Size
- DAYTON 4YFJ2 Unit Bearing Motor 1/185hp 1550 Rpm 115v
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS B2038 Tubing Non-metallic
- EATON XTAE025C10T001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
- OSG 5456400 Square End Mill, Bright, Non Center Cutting, 8 Flutes, 2 Inch Milling Dia.
- RIDGID 65697 Baffle, K60Sp
- WINSMITH E26MSFS33180A8 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Saw Blades
- Garden Hose Connectors and Adapters
- Inline Filters
- Strut Channel Accessories
- Tire Inflation Cages
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial 3-Way Horizontal Diverter Ball Valves Regular Style, Flanged, EPDM
- EATON Definite Purpose Motor Control Overload Relays
- EATON 2041 Series Union Adapters
- EATON 10250T Series Potentiometers
- WATTS LF919 Series Reduced Pressure Zone Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536OT3E215JMV-S 13482981 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 208-230/460V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
€2,068.12 /unit



