TB WOODS P3820M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 9.524 inch Pitch Dia.
170 mm
9.524"
Get it by Friday, Apr 10
€2,571.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 170 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | J |
| Bushing Series | J |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.94" |
| Dimension L | 4 1/2" |
| Dimension M | 2.06" |
| Face Width | 7 1/2" |
| Hub Length | 3.19" |
| Hub Location | 2.19" |
| Inside Dia. | 7 14/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2680 RPM |
| Outside Dia. | 9.35" |
| Pitch Dia. | 9.524" |
| Rpm High | 2680 RPM |
| Rpm High | 2,680 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.07 |
| Ship height (cm) | 23.75 |
| Ship length (cm) | 23.75 |
| Ship width (cm) | 16.99 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- KIPP K0122.5126X55 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M12 Thread Size, 55 mm Stud Length
- APPLETON ELECTRIC KPWBL4075J548 High Pressure Sodium Light Fixture, 400W, 3/4 Inch Npt Hub Size
- ERICKSON 200DA0141 Collet, Round Face, 9/64 Inch Size
- HUSKY 184812043096DS Pallet Rack Starter W96 D48 H120 With Deck
- HOFFMAN PDCP2078GAC2 38118 Video/Data And Server Cabinet, 2000 x 700 x 800mm Size, Gray, Steel
- PEER CHAIN 43042 Sprocket, 19/32 Inch Size, Plain Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
- ANVIL 0308500305 Companion Flange, Cast Iron, Black, Threaded, 2 Inch Nominal Pipe Size
- LITTLE GIANT PUMPS 95300545 5SV1P4-3W230 Submersible Pump, 1 Hp
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Mechanical Machining Shears
- Class L Fuses
- Power Unit Accessories
- Lifting Bag
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 2B
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- EATON HT800 Series Pushbuttons
- CEMENTEX USA Clamp Sticks
- DAYTON Valve Seats
- GATES Timing Pulleys, XL .200 Inch Pitch
- CASH VALVE G60 Series Cryogenic Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P3820M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 9.524 inch Pitch Dia.
€2,571.95 /unit



