TB WOODS P5620M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia. | AK6TRB
TB WOODS P5620M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia.
Item: AK6TRBModel: P5620M290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 290 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing N
Bushing Series N
Construction Plain
Dimension L 8.13"
Hub Location 2 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1810 RPM
Outside Dia. 13.87"
Pitch Dia. 14.036"